Moderné terapeutické krytia pracujú na princípe tvorby optimálne vlhkého prostredia v rane. Vlhkosť rany je nevyhnutná pre dobrú granuláciu a epitelizáciu rany.
Moderné terapeutické krytia pracujú na princípe tvorby optimálne vlhkého prostredia v rane, odtiaľ tiež pojem vlhké hojenie rán alebo moderná liečba rán. Vlhkosť rany je nevyhnutná pre dobrú granuláciu a epitelizáciu rany.
Moderné vlhké krytie
udržuje konštantnú teplotu rany
zachováva výmenu plynov
absorbuje či odvádza exsudát
netraumatizuje ranu pri preväzoch
predlžuje intervaly medzi preväzmi
Väčšina krytí chráni ranu pred sekundárnou infekciou a vonkajšími vplyvmi, niektoré pôsobia dokonca antisepticky – HydroClean (je TenderWet) alebo Atrauman Ag. Jedinečnou vlastnosťou niektorých produktov vlhkého hojenia je schopnosť netraumaticky vykonávať debridement rany (enzymatický, autolytický, mikrodebridement).
HydroTerapia
Novinkou vo vlhkej terapii rán je tzv. HydroTerapia, jednoduchá a účinná metóda liečby hydroaktívnym krytím, ktorá je vhodná pre väčšinu typov nehojacich sa rán. Pozostáva len z dvoch krokov.
Typy vlhkého krytia
Neadherentné krytie
Aantiseptické krytie
Hydrokoloidy
Hydrogély
Mokrá terapia
Polyuretány
Algináty
Vlhké krytie pre každý typ či fázu hojenia rany
Každé krytie má svoje špecifiká a je vhodné na určitý typ či fázu hojenia rán. Konkrétny typ vlhkého krytia, ktorý treba na ranu zvoliť, je daný najmä mierou exsudácie rany, prítomnosťou nekrózy alebo bakteriálnej kolonizácie (infekcia), povlaku, a samozrejme, hĺbkou rany. Netreba zabúdať ani na stav pacienta (citlivosť kože a alergie, spolupráca pacienta atď.).
Výhody produktov vlhkého hojenia rán:
dlhšie intervaly medzi preväzmi rany
menšia traumatizácia rany, menšia bolestivosť pri preväze
lepší stav spodiny rany
skrátenie času liečby
menšie riziko macerácie rany lebo naopak vzniku príliš suchej rany
menšia či žiadna nutnosť vykonávania chirurgického debridementu