V granulačnej fáze hojenia sa v rane tvoria nové krvné cievy (tzv. neoangiogenéza) a granulačné tkanivo postupne vyplní ranu. Vytvorí sa sieť kolagénových vláken (produkt fibroblastov). Ich tvorbu zvyšuje rastový faktor TGF-β, ktorý produkujú v rane prítomné mikrofágy. Takto vzniknutá sieť je vlastne podkladom pre nasledujúci proces epitelizácie.
Ak ranu vyplní granulačné tkanivo, rana sa začne uzavierať.
Preto pri starostlivosti o ranu volíme veľmi šetrné metódy. Je dôležité zabrániť hypergranuláciám (nadmernému rastu granulačného tkaniva), infekcii, traumatizácii rany a je nevyhnutné v rane udržiavať ideálne vlhké prostredie. Konkrétny prostriedok na liečbu rán treba zvoliť adekvátne k vlhkosti a hĺbke rany.
Vhodné krytie pre ochranu nového tkaniva
Na ochranu vznikajúceho granulačného tkaniva a na zamedzenie vzniku hypergranulácií je možné použiť vhodné primárne krytia Atrauman, Atrauman Ag, Grassolind-neutral, Hydrotul, Hydrocoll.
Pri výraznejšie exsudujúcich ranách môžeme použiť krytie s vysokou absorpčnou schopnosťou – PermaFoam.
Na hlbšie, granulujúce rany je vhodné hydroaktívne krytie, ktoré ranu dokáže vyplniť – HydroClean advance, pri silnejšej sekrécii Sorbalgon, pre suchú ranu Hydrosorb Gel.
Plytké rany prekrývame hydroaktívnym krytím, ktoré dobre chráni ranu – Hydrocoll, Hydrosorb, Hydrotul.