Ranná infekcia je najčastejšou komplikáciou hojenia rán.
Skorá infekcia je najčastejšou komplikáciou hojenia rán. Najčastejšími pôvodcami infekcie v ranách sú stafylokoky, streptokoky, klebsiely, kvasinky alebo pseudomonády. Ak dôjde ku kritickej kolonizácii rany, objaví sa bolesť, sčervenanie, opuch, hnisavý povlak a sekrécia z rany (alebo zmena farby exsudátu), zápach a spomalenie procesu hojenia.
Autolytický débridement umožňuje potlačenie infekcie
Pri infikovanej rane s výraznou hnisavou sekréciou je nutná každodenná výmena krytia. Dlhé intervaly medzi preväzmi sú rizikovým faktorom pre rozvoj anaeróbnej infekcie alebo pre ďalšie rozšírenie infekcie. V modernej liečbe rán sa k potlačeniu miestnej infekcie najčastejšie využíva autolytický debridement, ktorý zvyšuje aktivitu makrofágov. Používa sa napríklad aktívne čistiace absorpčné krytie – HydroClean advance, ktoré odstraňuje nekrózy, odsáva exsudát s baktériami, toxínmi a detritom a uzaviera ho v absorpčnom jadre.
Pri väčšej produkcii exsudátu možno použiť na vyčistenie spodiny rany kalciumalginát – Sorbalgon. Pri infikovaných ranách je vhodné tiež použiť antiseptické krytie s jódom, aktívnym uhlím alebo krytie s obsahom striebra – Atrauman Ag, to pôsobí aj na baktérie, ktoré sú voči ATB liečbe rezistentné – napr. MRSA. Pri vyššej exsudácii rany je vhodné doplniť sieťové materiály ešte o absorpčné krytie – napr. PermaFoam v kombinácii s Atraumanom Ag.