Koža je najväčším orgánom ľudského tela. Aby ste boli schopní detailne pozorumieť liečbe rán, niečo si o nej prečítajte.
Koža, latinsky cutis či derma, je najväčším orgánom ľudského tela.
Základné funkcie kože
ochranná – oddeľuje vnútorné prostredie tela od okolitého, chráni organizmus pred mechanickými, chemickými a radiačnými vplyvmi
termoregulačná – tepelná izolácia a výmena tepla medzi organizmom a okolím
zásobná – metabolizmus tukov, vody, minerálov a vitamínov
zmyslová – hmat a cítenie bolesti, tepla a chladu
exkrečná – výdaj vody a solí, CO2, dusíkatých látok a lipidov
resorbčná – vstrebávanie látok rozpustných v tukoch
V koži je prítomných množstvo kožných derivátov – prídatné kožné orgány. Sú to vlasy, fúzy, chlpy, nechty (rohovatejúce deriváty) a potné a mazové žľazy.
3 vrstvy kože – pokožka, zamša a podkožné väzivo
Pokožka – epidermis je najvrchnejšia vrstva kože. Je tvorená zrohovateným dlaždicovým epitelom. Neobsahuje kapilárnu sieť.
Zamša alebo dermis či korium je stredná vrstva kože. Obsahuje bohatú cievnu sieť, z ktorej je vyživovaná aj epiderma. V spodnej vrstve koria prevažujú zväzky kolagénových a elastických vlákien, orientovaných v smere štiepenia kože. V dermis sú tiež uložené nervové zakončenia, kožné a mazové žľazy a vlasové folikuly.
Podkožné väzivo alebo tella subcutanea je najhlbšia vrstva kože. Je tvorené riedkym väzivovým tkanivom. Obsahuje tukové bunky, ktoré majú depotnú a izolačnú funkciu a tiež sa v nej nachádzajú telieska na vnímanie ťahu a tlaku.
Využite výhody používania HydroTerapie
Jednoduché
Dve novinky hydro-responzívneho krytia HydroClean® advance
a HydroTac®, v priebehu celej liečby rán.